单项选择题

The following data relates to questions 3 and 4. A company manufactures two joint products, P and R, in a common process. Data for June are as follows. If costs are apportioned between joint products on a sales value basis, what was the cost per unit of product R in June?

A.$1.25
B.$2.22
C.$2.50
D.$2.75